Wydawca treści Wydawca treści

Ćwiczenia czynią mistrzem … w gaszeniu lasów !

W dniu 08.04.2017 roku, odbyły się VII Gminne Ćwiczenia Jednostek OSP z terenu gminy Cybinka, pod nazwą ‘'Koziczyn 2017".

Ćwiczenia zorganizowane zostały z inicjatywy Zarządu Miejsko – Gminnego ZOSP RP w Cybince przy współpracy z KP PSP w Słubicach oraz Nadleśnictwem Cybinka.

Celem ćwiczeń było doskonalenie współdziałania jednostek na miejscu akcji ratowniczej (prowadzenie działań gaśniczych w natarciu, obronie oraz połączonych, organizowanie punktów czerpania wody, dowożenie wody w rejon pożaru, ewakuacja z zagrożonego terenu), umiejętności sprawowania łączności radiowej oraz kierowania działaniami ratowniczo-gaśniczymi.

Przećwiczono kilka epizodów i wariantów, możliwych do wystąpienia podczas akcji w tym : wypadek drogowy z udziałem dwóch pojazdów osobowych, pożar budynku magazynowego oraz rozległy pożar lasu.Podczas ćwiczeń została uruchomiana sieć stałej obserwacji naziemnej, która jest podstawowym sposobem wykrywania pożarów lasu na terenie Nadleśnictwa Cybinka. Sieć tę tworzą cztery wieże obserwacyjne oraz kamera TV z których można obserwować tereny leśne w celu wykrywania pożarów i przekazywania informacji o ich wykryciu.

W ćwiczeniach uczestniczyli: Nadleśnictwo Cybinka, wszystkie jednostki OSP z terenu gminy Cybinka, strażacy z JRG w Słubicach, OSP Radomicko, OSP Połęcko, koledzy zza niemieckiej granicy: FeuerwehrLossow.

Zapraszamy serdecznie do obejrzenia materiały filmowego na naszym profilu Facebook: 

Film z ćwiczeń pożarowych

 


RATUJMY SKOWRONKI !

Wraz z nadejściem wiosennej pogody rusza kolejna edycja kampanii informacyjno - edukacyjnej pod nazwą "RATUJMY SKOWRONKI".

RATUJMY SKOWRONKI to cykliczna akcja i wspólna lubuska inicjatywa, której celem jest zapobieganie wypalaniu traw oraz informowanie społeczeństwa o negatywnych skutkach oddziaływania ognia na środowisko przyrodnicze.

Naszą kampanię kierujemy zarówno do najmłodszych jak i osób starszych, a skuteczność jej oddziaływana na świadomość społeczną widać w statystykach pożarowych ostatnich lat.

Należy jednak pamiętać, że tylko od nas i od naszego zaangażowania zależy, czy te piękne ptaki śpiewające będą nadal cieszyć nasze zmysły w czasie wycieczek na łonie natury.

Pożar jest żywiołem, który nie oszczędza niczego – pamiętajmy o tym !


„STOP, NIE WYPALAJ TRAW” !!!

„Wypalanie traw zabija ludzi, zwierzęta, środowisko. Stop! Nie wypalaj – nie zabijaj".

Koniec zimy i początek wiosny to okres wzmożonych pożarów spowodowanych bezmyślnością człowieka oraz lekceważeniem ostrzeżeń, braku wyobraźni o możliwych konsekwencjach. Wypalanie traw niesie ze sobą wiele zagrożeń i jest najczęstszą przyczyną pożarów lasów.

Ogień szybko rozprzestrzenia się na ogromne połacie drzewostanów, doszczętnie niszcząc trwające działanie przyrody oraz leśników. Po pożarze las odradza się przez dziesiątki lat. Las to bezcenny dar natury, źródło życia i zdrowia,  jest otwarty dla wszystkich, lecz musimy pamiętać o zasadach, aby nasz pobyt w lesie nie naruszył jego harmonii. Przestrzegamy przed zagrożeniami wynikającymi z wypalania roślinności.

Apelujemy o rozsądek!

Zanim podpalisz zastanów się, czy przez bezmyślność nie narazisz życia swojego i innych.

 


„STOP, NIE WYPALAJ TRAW” !!!

„ Wypalanie traw zabija ludzi, zwierzęta, środowisko. Stop! Nie wypalaj – nie zabijaj".

„STOP, NIE WYPALAJ TRAW"

Koniec zimy i początek wiosny to okres wzmożonych pożarów spowodowanych bezmyślnością człowieka oraz lekceważeniem ostrzeżeń, braku wyobraźni o możliwych konsekwencjach. Wypalanie traw niesie ze sobą wiele zagrożeń i jest najczęstszą przyczyną pożarów lasów. Ogień szybko rozprzestrzenia się na ogromne połacie drzewostanów, doszczętnie niszcząc trwające działanie przyrody oraz leśników. Po pożarze las odradza się przez dziesiątki lat. Las to bezcenny dar natury, źródło życia i zdrowia,  jest otwarty dla wszystkich, lecz musimy pamiętać o zasadach, aby nasz pobyt w lesie nie naruszył jego harmonii. Przestrzegamy przed zagrożeniami wynikającymi z wypalania roślinności.

Apelujemy o rozsądek!

Zanim podpalisz zastanów się, czy przez bezmyślność nie narazisz życia swojego i innych


Ćwiczenia czynią mistrzem … w gaszeniu lasów !

Przećwiczono kilka epizodów i wariantów, możliwych do wystąpienia podczas akcji w tym : pożar budynku szkoły oraz rozległy pożar lasu.

W dniu 16.04.2015 roku, odbyły się VI Gminne Ćwiczenia Jednostek OSP z terenu gminy Cybinka, pod nazwą ‘'Białków 2016". Ćwiczenia zorganizowane zostały z inicjatywy Zarządu Miejsko – Gminnego ZOSP RP w Cybince przy współpracy z KP PSP w Słubicach oraz  Nadleśnictwem Cybinka.

Celem ćwiczeń było doskonalenie współdziałania jednostek na miejscu akcji ratowniczej (prowadzenie działań gaśniczych w natarciu, obronie oraz połączonych, organizowanie punktów czerpania wody, dowożenie wody w rejon pożaru, ewakuacja z zagrożonego terenu), umiejętności sprawowania łączności radiowej oraz kierowania działaniami ratowniczo-gaśniczymi. 

Podczas ćwiczeń została uruchomiana sieć stałej obserwacji naziemnej, która jest podstawowym sposobem wykrywania pożarów lasu na terenie Nadleśnictwa Cybinka. Sieć tę tworzą  cztery wieże obserwacyjne oraz kamera TV z których można obserwować tereny leśne w celu wykrywania pożarów i przekazywania informacji o ich wykryciu. 

W ćwiczeniach uczestniczyli: Nadleśnictwo Cybinka, wszystkie jednostki OSP z terenu gminy Cybinka, strażacy z JRG w Słubicach, OSP Radomicko, OSP Połęcko, koledzy zza niemieckiej granicy: Feuerwehr Lossow.

 

Mariusz Mikołajczyk

 


Rzepińska wiosna 2016

Krótko po godzinie 9.00 w radiotelefonach Służby Leśnej rozlega się informacja o pożarze w okolicach wsi Nowy Młyn na terenie Nadleśnictwa Rzepin. Warunki pogodowe sprzyjają rozwojowi pożaru - sytuacja z minuty na minutę przybiera na sile. Wszystko wskazuje na to, że mamy do czynienia z podpalaczem !

Do akcji wkraczają pierwsze siły Straży Pożarnych. Między innymi Zakładowa Straż Pożarna z Nadleśnictwa Rzepin. Wóz szybkiego reagowania z Nadleśnictwa Cybinka zjawia się również. Wysyłane są pierwsze meldunki wywołując w ten sposób lawinę zdarzeń, których celem jest jak najszybsze powstrzymanie żywiołu.

W wyniku silnego wiatru z kierunku północnego ogień przenosi się na tereny leśne Nadleśnictwa Cybinka. To już nie są przelewki. Płonie co najmniej 5 ha lasu sosnowego. Zjeżdżają koleje zastępy strażaków w czasie gdy pierwsze, które pojawiły się na miejscu zdarzenia jadą na sygnałach do punktów czerpania wody, aby po zatankowaniu wrócić na miejsce i kontynuować działania ratownicze.

Z terenu Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Szczecinie ściągnięte zostają dwa samoloty gaśnicze typu „Dromader". Po zatankowaniu wody na leśnym lotnisku w Rzepinie przystępują do akcji zrzucając precyzyjnie „bomby wodne" i w ten sposób ściągając pożar z wierzchołków drzew.

O godz. 11.00 potwierdza się informacja o kolejnym miejscu podpalenia w sąsiedztwie drogi wojewódzkiej na trasie Rzepin – Maczków. Zorganizowany zostaje sztab, a jednocześnie do akcji bezpośredniej ściągane są kolejne siły. Dowodzenie akcją przejmuje Komendant Powiatowy PSP Słubice. Na lotnisku funkcjonuje już w pełnym składzie Sztab dowodzenia organizując i dystrybuując jednostki do działania w ramach Punktu Przejęcia Sił i Środków. Oczekując  pojawienia się frontu pożarów budowane są w lesie linie natarcia wzdłuż linii oddziałowych oraz dróg. Jednocześnie ściągany jest ciężki sprzęt do przygotowania pasów zmineralizowanej gleby w celu zatrzymania pożaru ścioły. Zintegrowane działania wszystkich jednostek w okolicach godziny 15.00 powodują zatrzymanie żywiołu. Bilans jest jednak przerażający – 150 ha lasu objętego pożarem i jeszcze wiele godzin, a może dni dogaszania…

NA SZCZĘŚCIE TO TYLKO ĆWICZENIA !

W poniedziałek, 21 marca zastępy Straży Pożarnej z całej okolicy uczestniczyły w ćwiczeniach pod kryptonimem „Rzepińska Wiosna 2016", zorganizowanych na terenie kompleksów leśnym Nadleśnictwa Rzepin i Cybinka w pobliżu miejscowości Nowy Młyn. Ćwiczenia zorganizowane zostały przez: KW PSP w Gorzowie Wlkp., KP PSP w Słubicach, RDLP w Szczecinie, RDLP w Zielonej Górze, Nadleśnictwo Rzepin oraz Nadleśnictwo Cybinka. Przygotowane na tę okoliczność założenie dla ćwiczących zakładało opanowanie i ugaszenie rozległego pożaru lasu (zarówno przyziemnego jak i wierzchołkowego), przemieszczającego się z dużą prędkością na terenie dwóch sąsiednich nadleśnictw.

Celem ćwiczeń było doskonalenie współdziałania jednostek z terenu województwa lubuskiego na miejscu akcji ratowniczo-gaśniczej (prowadzenie działań gaśniczy w natarciu, obronie oraz połączonych, organizowanie punktów czerpania wody, dowożenie wody w rejon pożaru, ewakuacja z zagrożonego terenu), umiejętności sprawowania łączności radiowej oraz kierowania działaniami ratowniczo-gaśniczymi na tak wielką skalę. W ćwiczeniach udział wzięły jednostki ochrony przeciwpożarowej z terenu powiatu słubickiego oraz jednostki wchodzące w skład wojewódzkiego i centralnego odwodu operacyjnego, jak również pojazdy patrolowe Lasów Państwowych z terenu naszego województwa oraz dwa samoloty pożarnicze typu PZL M18 „Dromader". Łącznie ponad 80 zastępów oraz ok. 400 ratowników.

Po zakończeniu ćwiczeń wszyscy ćwiczący zebrali się na terenie lotniska Nadleśnictwa Rzepin na ciepły posiłek, po którym ćwiczenia zostały omówione i podsumowane. Była to dla wszystkich możliwość zdobycia bezcennego doświadczenia oraz lekcja do odrobienia na wypadek realnej sytuacji.

Ponad 20 lat względnego spokoju bez wielkich pożarów Puszczy Rzepińskiej to z pewnością powód do zadowolenia a jednocześnie odpowiedni długi czas na przygotowanie się na najgorsze – oby jednak nie nastąpiło.

LAS ROŚNIE WOLNO – PŁONIE SZYBKO !


Zagrożenie pożarowe

Lasy Nadleśnictwa Cybinka charakteryzują się najwyższym, I stopniem zagrożenia pożarowego. Największe natężenie występowania pożarów ma miejsce w okresie wczesnej wiosny wskutek niekontrolowanego wypalania traw na gruntach nieleśnych oraz w sezonie letnim ze względu na wysokie temperatury powietrza i niską wilgotność ścioły leśnej.

Straty powstałe w wyniku pożarów często są niewymierne. W płomieniach giną liczne gatunki fauny i flory łąkowej i leśnej, następuje zubożenie przyrody. Dopiero w okresie jesiennym zagrożenie pożarowe ulega znacznemu zmniejszeniu. 
Bardzo ważnym czynnikiem kształtującym zagrożenie pożarowe w poszczególnych porach roku są warunki meteorologiczne takie jak: opady atmosferyczne, prędkość i kierunek wiatru, natężenie promieniowania słonecznego, temperatury powietrza i wilgotności powietrza. W sezonie palności codziennie określany jest stopień zagrożenia pożarowego podawany na godzinę 9:00 i 13:00. Obliczany jest on na podstawie pomiaru parametrów pogodowych, których dokonują stacje prognostyczne. Dla terenu Nadleśnictwa Cybinka właściwa jest stacja prognostyczna z punktem pomiarowym w Nadleśnictwie Świebodzin i punktem pomocniczym w Leśnictwie Skarbona. W całej Polsce wszystkie punkty prognostyczne zostały zautomatyzowane, a wyniki prognozowania są dostępne w Internecie na stronie traxelektronik.pl
 
O występowaniu zagrożenia pożarowego decydują różne czynniki: pora roku, a w szczególności:
  • długość zalegania pokrywy śnieżnej;
  • ilość opadów;
  • wiek i skład gatunkowy drzewostanów oraz rodzaj pokrywy gleby;
  • intensywność zabiegów gospodarczych i sposoby użytkowania drzewostanów; 
  • sieć dróg komunikacyjnych i nasilenie ruchu na drogach; 
  • atrakcyjność turystyczna i rozmieszczenie osad ludzkich wśród lasów. 
Przez tereny leśne nadleśnictwa przebiegają ważniejsze szlaki komunikacyjne mogące przyczynić się do zwiększenia zagrożenia pożarowego: droga Zielona Góra - Słubice , oraz linia kolejowa Rzepin – Zielona Góra. Ponadto przez tereny leśne nadleśnictwa przebiegają liczne drogi gminne i lokalne. Istniejąca sieć dróg, bliskie sąsiedztwo wsi oraz łąk i nieużytków, z których część jest wiosną przez miejscową ludność wypalana, powoduje okresowy wzrost zagrożenia pożarowego. 
Przy wystąpieniu III (najwyższego) stopnia zagrożenia pożarowego i utrzymującej się przez co najmniej 5 kolejnych dni wilgotności ścioły leśnej mierzonej o godz. 9:00 poniżej 10%, nadleśnictwo obligatoryjnie wprowadza zakaz wstępu do lasu. O zakazie wstępu do lasu (jego wprowadzeniu i odwołaniu) nadleśnictwo powiadamia m.in. organy lokalnej administracji samorządowej. 
Największe zagrożenie pożarowe na terenach leśnych spowodowane jest nieprzestrzeganiem przepisów przeciwpożarowych przez ludzi przebywających w lesie. Z ustawy z dnia 28 września 1991 r. o lasach wynika m.in. iż „w lasach oraz na terenach śródleśnych łąk i torfowisk, wrzosowisk, jak również w odległości do 100 m od granicy lasu zabrania się działań i czynności mogących wywołać bezpośrednie niebezpieczeństwo, a w szczególności: rozniecania ognia poza miejscami wyznaczonymi do tego celu przez właściciela lasu lub nadleśniczego, korzystania z otwartego płomienia, wypalania wierzchniej warstwy gleby i pozostałości roślinnych". Tereny leśne szczególnie narażone na powstawanie pożarów zabezpieczane są pasami przeciwpożarowymi. 
Nadleśnictwo Cybinka posiada system ochrony przeciwpożarowej złożony z Punktu Alarmowo – Dyspozycyjnego (PAD) przy biurze nadleśnictwa, systemu telewizji przemysłowej, gdzie obserwowany jest teren nadleśnictwa poprzez przekaz obrazu z wieży wyposażonej w kamerę telewizyjną oraz sieć tradycyjnych dostrzegalni przeciwpożarowych Dyżury pełnione są w miesiącach kwiecień – wrzesień, a w razie utrzymujących się warunków pogodowych stwarzających zagrożenie pożarowe, również dłużej. W okresie wysokiego zagrożenia pożarowego organizowane są także patrole samochodowe, w które zaangażowany jest personel nadleśnictwa. Ponadto kadra kierownicza oraz leśniczowie w okresie zagrożenia pożarowego pełnią dyżury w celu kierowania akcją gaśniczą w przypadku wystąpienia pożaru. Nadleśnictwo zgodnie z obowiązującymi przepisami wyposażone jest w sprzęt do gaszenia pożarów zarówno ręczny jak i mechaniczny. Na terenie nadleśnictwa zlokalizowana jest sieć punktów czerpania wody oraz dojazdów pożarowych w celu zaopatrzenia wodnego samochodów gaśniczych, posiadamy też dobrze zorganizowaną łączność bezprzewodową w celu szybkiego reagowania w przypadku wystąpienia pożaru. 
Gdy pożar zostanie dostrzeżony przez przypadkowe osoby prosimy o kontakt z PAD Nadleśnictwa pod nr tel. 684 443 084, tel. nadleśnictwa 68 391 15 03 lub ogólnopolskim nr tel. alarmowym Straży Pożarnej 998 (kom. 112).
Mirosław Kołodyński 
 
Odwiedź również stronę www.bazapozarow.ibles.pl