Wydawca treści Wydawca treści

Nie zapominajmy o starych, leśnych cmentarzach.

Powyższe motto niech będzie początkiem planu zagospodarowywania zaniedbanych cmentarzy Polskich w pobliskich wsiach ...

... a także miejsc pochówku innych narodowości i wyznań usianych po lasach, często dawno już zapomnianych.
 
22.10.2016 roku w lesie Nadleśnictwa Cybinka, na terenie Leśnictwa Maszewo, została odprawiona Msza Święta na okoliczność odnowienia i zagospodarowania starego cmentarza. Cmentarz znajduje się obok poniemieckiego cmentarza we wsi Rybaki. Spoczywają tam szczątki pierwszych Polskich osadników po II Wojnie Światowej.
 
Do tej pory cmentarz przypominał raczej wysypisko śmieci, ale za sprawą lokalnego proboszcza, przy udziale naszych leśników i rady kościelnej udało się go doprowadzić do porządku i ogrodzić. 
Pamięć, to wszystko co nam po nich zostało ... nie straćmy jej !

Miejsca i obiekty

Las jest nie tylko przedsiębiorstwem gospodarczym, które od wieków zaspokajało potrzeby ludzkie, ale także miejscem rekreacji i wypoczynku. Lasy nadleśnictwa Cybinka pełnią także funkcję rekreacyjną.

Nadleśnictwo przygotowało parkingi leśne np. w obrębie Białków, wyposażone w zadaszenie, stół, ławy, tablice informacyjne.
 
Niewątpliwie ciekawym miejscem jest Ścieżka Przyrodniczo- Leśna „Bieganów", przy której znajdziemy zadaszone miejsca odpoczynku, 7 przystanków tematycznych z tablicami poglądowymi, wyznaczona jest trasa piesza, pieszo-rowerowa i trasa krosu rowerowego. Długość ścieżki ma 5 km, a przewidywany czas jej przejścia to 3 godziny.
 
Ścieżka edukacyjna „Ptasi Raj" leży na obrzeżach Cybinki, zaczyna się przy siedzibie nadleśnictwa, a kończy przy wieży widokowej, na użytku ekologicznym „Zapadlisko pokopalniane". Wieża jest czynna przez cały rok. Służy do obserwacji ptactwa, licznie tu występujących kaczek, dzikich gęsi, żurawi.
 
Wstęp bezpłatny.
 
Przez nadleśnictwo ciągnie się szlak kajakowy - rzeka Pliszka - jezioro Wielicko - Odra - ok. 20km., szlak kajakowy na rzece Ilanka od Maczkowa do Odry - ok. 6 km. W leśnictwie Sądów powstaje przystań kajakowa.
 
Coraz popularniejsza staje się turystyka konna - na terenie nadleśnictwa wytyczono również ścieżki do jazdy konnej.
 
Odwiedź również portal czaswlas.pl