Asset Publisher Asset Publisher

Wielkie liczenie …

W dniach 29.02 do 02.03.2016 roku na terenie Nadleśnictwa Cybinka przeprowadzono największe w naszej historii tego rodzaju działania ...

... które w swoim założeniu pozwolą na uzyskanie cennych informacji o dzikich mieszkańcach puszczy rzepińskiej.

Wiedza na temat rozmieszczenia, zagęszczenia oraz ilości zwierzyny leśnej jest kluczowa jeśli chcemy właściwie gospodarować  i chronić dziką przyrodę.

Utrzymanie delikatnej równowagi pomiędzy poszczególnymi populacjami a środowiskiem w jakim żyją to najtrudniejsze z zadań. Równowaga o której mowa jest możliwa do zachowania i utrwalania tylko wówczas jeśli będziemy potrafili utrzymywać w odpowiedniej ilości i kondycji jelenie, sarny, daniele, dziki, zwierzynę drobną oraz inne gatunki. Zbyt duża liczebność zwierząt to niedobór pokarmu, a w konsekwencji szkody w lesie i na polach, to również niebezpieczeństwo chorób
i nadmierna konkurencja o pokarm i przestrzeń. Zbyt mała liczebność to zagrożenie dla trwałości oraz kondycji gatunków bez względu na ich miejsce w łańcuchu pokarmowym.

Bez wiedzy którą dziś posiadany oraz wieloletniego doświadczenia całych pokoleń leśników i myśliwych na próżno byłoby szukać tych wszystkich chmar jeleni, rudli saren, watach dzików itp. które uczestnicy „wielkiego liczenia metodą transektów" widzieli w lesie, a było nas wielu.

Bardzo liczyliśmy na spotkanie z wilkami. Oprócz samych tropów nie udało nam się ich spotkać. Zapewne z prostej przyczyny – to wyjątkowo przebiegłe zwierzęta z racji swojej natury unikają człowieka, a przy tak licznej grupie badaczy trudno o zachowanie wyjątkowej ostrożności (ciszy).

Wyniki naszych obserwacji zostaną dodatkowo przeanalizowane przez pracowników Wydziału Leśnego Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. Posłużą ostatecznie do opracowania programu ochrony i hodowli w ramach szeroko pojętej gospodarki łowieckiej.

 


JAGDWESEN

Die Jägerei umfasst viele Tätigkeiten zur Erhaltung der Population von Wild auf wirtschaftlich plausiblen Niveau, mit dem Endergebnis in Form von gesunden, gut entwickelten und künftige Vermehrung gewährleistenden Tieren.

Das Schießen von gezüchteten Tieren dient der Anpassung der maximalen Tiermenge auf bestimmten Gebieten, dadurch werden optimale Lebensbedingungen, entsprechende Menge von Nahrung, Schutz und  Vermehrungsmöglichkeit gewährleistet.  

 

Die Oberförsterei Cybinka übt die Aufsicht über vier an die Jagdvereinen des Polnischen Jagdverbands verpachteten Jagdreviere aus:

  • 119 KŁ "Wieniec" in Budachów
  • 120 KŁ "Tumak" Cybinka
  • 128 KŁ "Czajka" Chlebów
  • 129 KŁ "Sokół " in Krośnie Odrz.